01 02 phoca_thumb_l_04

Msze święte w kaplicy


W dni powszednie
godz. 6.30
 
W niedzielę i uroczystości
godz. 10.00
 

...

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.

Historia

Kiedy św. Klara z Asyżu rozpoczęła swe „życie według doskonałości świętej Ewangelii” (z Reguły) Kościół, nauczony doświadczeniem z ówczesnymi heretykami, chciał je unormować. Narzucano więc Klarze i jej siostrom różne ustawy. Żadne z nich nie odpowiadały ideałowi św. Klary.

Czytaj więcej: Historia

Polska historia

W Polsce nasza historia jest bardzo bogata. Rok 1855 uważa się za początek zgromadzenia sióstr Felicjanek. Wtedy to bowiem 3 pierwsze siostry otrzymały w Warszawie habit zakonny. Car rosyjski dążył do zrusyfikowania poddanych mu narodów. Temu celowi służyło m.in. wyeliminowanie Kościoła Katolickiego, a wspieranie wiernej mu Cerkwi Prawosławnej. W tych warunkach niemożliwe było powstanie nowego zakonu.

Czytaj więcej: Polska historia

Klasztor w Brwinowie

Początkowo trudno było znaleźć odpowiednie miejsce na fundację. W końcu natrafiono na ogłoszenie w prasie o możliwości kupienia jednorodzinnego domku z dużym ogrodem w Brwinowie pod Warszawą. Było to w 1976r. Po obejrzeniu posesji siostry zdecydowały, że będzie to odpowiednie miejsce na budowę klasztoru, zwłaszcza ze względu na rzeczywiście duży ogród, tak konieczny w życiu klauzurowym, oraz na bliskość braci Kapucynów i związaną z tym możliwość duchowej opieki z ich strony.

Czytaj więcej: Klasztor w Brwinowie

Darmozjady

Ktoś złośliwy powiedział kiedyś: „Nie sieją, nie żną, a społeczeństwo je utrzymuje”. I …miał rację.
Istnienie klasztorów klauzurowych nie ma nawet takiego znaczenia jak skrzypka i to z czasów kiedy nie było nagrań. On dawał wzruszenie, chwilowe, ale zostawiające ślad w sercach. A my? Siedzimy za murami, ludzie nie bardzo wiedzą co robimy - no, na pewno modlą się całymi dniami…

Czytaj więcej: Darmozjady

Charyzmat

„Wśród licznych dobrodziejstw jakie otrzymałyśmy i co dzień o trzymujemy od hojnego Dawcy, Ojca Miłosierdzia, jest wielkie dobrodziejstwo naszego powołania”.

Charyzmat to dar udzielony przez Boga poszczególnej osobie lub grupie dla dobra całego Kościoła. Klara ma głęboką świadomość, że jej powołanie jest takim darem od Ojca. Nie traktuje swego powołania jako zadania, jakiejś powinności, ale jako dar na który chce odpowiedzieć całym sercem. Może się on nam wydać wręcz dziwny: człowiek dąży do wygody, przyjemności, zabezpieczenia pod każdym względem.

Czytaj więcej: Charyzmat

Books!